78. výročie ukončenia 2. svetovej vojny.

12.05.2023

V dňoch 8. a 9. mája 2023 sme si nielen na Slovensku, ale aj v mnohých krajinách po celom svete pripomenuli 78. výročie ukončenia 2. svetovej vojny.

Kým v krajinách spriatelených s Ruskou federáciou sa oslavovalo s patričnou pietou, úctou a pokorou, na Slovensku vládna garnitúra odporučila orgánom štátnej správy doslova nedôstojné vzdanie úcty padlým osloboditeľom, a to iba tichou spomienkou formou kladenia vencov a kytíc bez štátnych symbolov, piesní a príhovorov.

No toto bolo iba ich zbožné prianie. Národ rozhodol inak!

8. mája sa konali veľkolepé výnimočné oslavy ukončenia 2. svetovej vojny na Slavíne i na Dukle (videá nižšie). V mnohých slovenských mestách sa pamätníky našich osloboditeľov zasypali kvetmi ešte aj 9. mája.

Ľudia v mnohých svetových metropolách vyšli do ulíc s vlajkami víťaznej mocnosti – ZSSR či nástupníckej RF, tancovali a spievali piesne zo sovietskej éry i súčasného Ruska (zábery z Talina, Krasnodaru, Madridu, Madridu 2, TuniskaBejrútu, Berlína, Berlína 2, Berlína 3, Frankfurtu, Kolína nad RýnomWürzburgu, Nového Sadu, Antarktídy a Arktídy, Kišiňova, Moskvy...)

Ľudia nezabudli a nikdy nezabudnú na hrôzy, biedu a utrpenie, ktoré so sebou vojna prináša. Česť a sláva patrí všetkým hrdinom, ktorí položili svoje životy, aby sme my mohli žiť v mieri! 

Najvýznamnejší podiel na oslobodení Slovenska od nacizmu mala bezpochyby Červená armáda. V 2. svetovej vojne padlo najviac obyvateľov bývalého ZSSR - 27 miliónov, z toho 14 miliónov Rusov, 7 miliónov Ukrajincov a takmer 2,5 milióna Bielorusov.

Nech sú tieto čísla mementom pre nás a všetky nasledujúce generácie, aby sa hrôzy vojen už nikdy viac nezopakovali!


...niekedy viali na stožiaroch svorne slovenská, česká, ruská i ukrajinská zástava... nebol problém.... dnes je!

Protestné vyhlásenie SZPB proti nariadeniu Ministerstva vnútra SR k priebehu konania pietnych aktov formou tzv. tichého vzdania úcty padlým osloboditeľom našej vlasti - vojakom Červenej armády a Rumunskej kráľovskej armády.

Deň víťazstva nad fašizmom v Poltári... Prítomným sa prihovoril primátor mesta Peter Sitor, ktorý vo svojom príhovore ubezpečil všetkých, že kým bude primátorom on, vždy si bude ctiť a vážiť hodnoty, tradície a odkaz našich predkov bez ohľadu nato, kto bude vo vláde.... Podľa primátora mesta Petra Sitora, ak by sa nepúšťala počas osláv sovietska hymna, tento deň by absolútne stratil svoju hodnotu, svoju históriu, a bola by to hanba a neúcta voči padlým bojovníkom....