Vianočný koncert 2022.

14.01.2023

K Vianociam na Slovensku neodmysliteľne patria aj naše prekrásne ľudové piesne a koledy. Vďaka p. Evke Hrabkovej sme si aj my mohli oddýchnuť a aspoň trošku zabudnúť na útrapy týchto ťažkých dní.

Pre pohladenie srdiečka, očí i duše pre nás p. Evka, p. Igor Kmet, p. Dáška Juhásová a spevácka skupina Ľubovník pripravili zmes vybraných známych i menej známych vianočných a trojkráľových pesničiek. Ich obsah vypovedá o jednoduchom živote našich predkov a o láske k Božiemu synovi - malému bezbrannému Ježiškovi.

Každá mama vie presne vyjadriť, čo pre ňu materinská láska znamená. Väčšina z nás zažila čas zaľúbenia i lásku manželskú, no zo všetkých pozemských citov je najsilnejší práve ten k milovanému dieťaťu.

Úvodná uspávanka "Koľisečko nova" nás rozcitlivela a primäla k zamysleniu nad kolobehom a krehkosťou života, nad nekonečnou rodičovskou láskou i povinnosťou. Dnes už obraz kolísky pozná len tá staršia generácia, no bolo by žiaduce, aby mladí prebrali "know-how" svojich rodičov i starých rodičov a svoje deti vychovávali ďaleko od škodlivých mobilných sietí či wi-fi žiarenia a čo najčastejšie ich držali vo svojom lone i lone prírody. 

Prvé roky života dieťaťa sú totiž pre jeho budúcnosť veľmi dôležité a iba láskyplný, úprimný kontakt našich nevinných bytostí so všetkým živým a prirodzeným, čo nám na túto Zem bolo dané, z nich vychová zdravého a silného jedinca.

Detstvo však ubehne veľmi rýchlo, preto nás texty p. Evky a skupiny Ľubovník postupne preniesli do stavu manželského. Započúvali sme sa do nádherných piesní z obce Petrovany (pri Prešove), ktoré sa spievali pri odobierke a čepení nevesty.

V závere pestrého programu sme si rusínskymi pesničkami a vinšom p. Kmeta zaspomínali aj na vianočné sviatky bratov Rusínov:

,,Vinšuju vam na toto Bože narodžiňa. Žeby ste ša mohli dočekati druhoho Božiho narodžiňa. Hojnijše, spojnijše, urodžanijše, žeby ste bili zdravy a vesely jak v nebi anhely. Christos raždajet sja. Slavime jeho."

Nádherný vianočný koncert sme všetci spoločne ukončili známou šarišskou koledou "Ščesce zdrave pokuj svaty vinšujeme vam" a bezkonkurenčnou "Tichou nocou", ktorá v prekrásnej ľúbozvučnej slovenčine mnohým navodila zimomriavky.

Niektoré z pesničiek, ktoré odzneli na tomto vianočnom posedení, nájdete aj na CD p. Evky Hrabkovej pod názvom Haniščanska ňevesta. Pokiaľ by ste mali o spomínané CD záujem, píšte na evahrabkova@centrum.sk. Tento email je k dispozícií aj pre tých, ktorí by chceli p. Evku, či jej spevácku skupinu Ľubovník pozvať na svoje podujatie. Ich repertoár piesní je skutočne veľmi široký - od našich krásnych ľudoviek až po piesne Alexandrovcov. Niektoré vystúpenia nájdete aj na našom youtube kanáli.

P. S. pani Evy Hrabkovej... "My, vychodňare, sme boli veľakrát počastovaní prívlastkom, že sme vraj šaľene. Rímska ríša bola veľká, slávna, vojensky silná a čo po nej ostalo? Na Slovensku okrem nápisu na trenčianskom hradnom brale skoro nič praktické. Cézar má obrázok na minciach, po latinsky vedia písať len doktori, aľe my ,,šaľene vychodňare", my sme tu furt!

Milujem jeden citát, ale nie je z mojej hlavy. Je z FB, no napriek tomu ma veľmi teší. "Vychodňarka to je žena, v švece na ňu žadna ňema!!!" 😊 Dáte mi za pravdu?"

Podľa sprievodného textu, scenára a réžie p. Evky spracovala Dana Cvengroschová.