Vynášanie Moreny.

15.04.2022

Ej, Morena, Morena, tejto jari bola príroda na tvojej strane! Dážď a vietor nám po dva víkendy prerušili naše plány s tebou, ani horieť si nám nechcela, no veríme, že aspoň tá studená rieka ťa uniesla ďaleko od našej krásnej vlasti...

... je začiatok apríla. V povetrí už počuť švitoriť vtáčiky, ktoré s prvými lúčmi ohlasujú ústup zimy a príchod jari. Bohyňa Lada (Vesna či u niektorých Slovanov Živa) nalieva miazgu do spiacich stromov. V podhorských oblastiach spod miznúcej bielej perinky i u nás na dolniakoch spod suchej trávy našich záhrad, nesmelo vykúkajú skromné snežienky.

Aby sme rozptýlili chmúrne myšlienky o vojne - na východ od našich deravých hraníc, rozhodli sme sa, napriek nepriznivému počasiu, naše dlho pripravované vítanie jari s Morenou predsa len uskutočniť.

Ide o starú tradíciu našich slovanských predkov, kedy zima bola ťažkým obdobím pre pospolitý ľud. Bola nielen dlhá, ale často mrazivá a krutá, čo v predjarí ľudia už predsa len pociťovali. Absencia čerstvých potravín mala za následok, že v marci zomierali prevažne starí a dlhodobo chorí.

Poznáte príslovia: ,,Marec, poberaj sa starec" a ,, Mladý môže, starý musí."

Zimu si preto ľudia akosi prirodzene spájali so smrťou. V ich predstavách bola vinná za smrť dlhodobo chorých členov rodín, no brali to ako súčasť kolobehu života.

Do obradového folklóru ústupu zimy a vítania jari patrí aj vynášanie MORENY - sprievod slobodných dievčat s bábkou Morenou oblečenou do ženských šiat. Tá obradne zosobňovala smrtku, ktorú ľudia vo svojich predstavách túžili vyviesť z dediny preč. Všetko, čo považovali za choré a človeku škodlivé naši predkovia spaľovali. Takto vždy obstála aj Morena. Tú zapálili a hodili do rieky s prianím, aby odplávala do mora a s ňou odišli aj všetky choroby, čo ľudí počas zimy kvárili. Dievky sa pri brehu rieky, spievajúc jarné pesničky, ešte krátko zabavili.

Klérus si nevedel dať rady s predkresťanskou kultúrou, tak možno aj preto sa zaviedlo pravidlo, že sa v pôste spievať nesmie. Od popolcovej stredy až po Veľkú noc sa v obci neusporadúvali žiadne svadby ani iné veselice. Tento zvyk musel zákonite vymiznúť z našich katolíckych dedín.

My si však naše zvyky a tradície snažíme udržať z vyššieho princípu, a to zvlášť v tejto ťažkej postcovidovej dobe, ktorá na našich dušiach napáchala obrovské škody. Paradoxne, Morena, je pripravená nám, utrápeným Slovákom, pomôcť, pretože my veríme, že ňou vystrašíme všetky netopiere, delty, omikrony, "hnusoby" a iné psoty, ktoré raz a navždy opustia našu domovinu!