Beseda s Devanou.

19.09.2022

Devana - vlastným menom Iveta Hajdová je manželkou, matkou, spisovateľkou a mojou veľmi dobrou priateľkou píšucou prekrásne básničky, ktoré vydala vo svojej zbierke "Slnovratovo - Pár slov o láske".

S Devanou som sa zoznámila na koncerte Janka Svetlana Majerčíka, a nakoľko máme rovnaké ponímanie toho, čo sa v tejto čudesnej dobe deje, spájajú nás rovnaké názory a myšlienky, pozvala som ju, v mene nášho združenia Šarišská dŕžava spolu s nadáciou Ruský klub 1923, na jednu milú malú komornú besedu do Prešova.

Ivetka pozvanie s radosťou prijala a priviedla si so sebou aj hosťa - Róberta Mervu z vydavateľstva Torden, s ktorým momentálne spolupracuje (píše recenzie na knihy, ktoré vydavateľstvo Torden vydáva).

Nakoľko pero a myšlienky sú Devaniným darom, už dlhoročne sa ako blogerka vyjadruje k viacerým témam na portáli Pravdy alebo Belobogu

Rovnako prednedávnom tiež nadviazala veľmi cennú spoluprácu s p. Yvetkou Rychtaříkovou z českej alternatívy Proud národní hrdosti, kde má spolu s p. Yvetkou samostatné relácie - Průvodce pro těžké časy.

Devana nám na stretnutí porozprávala o sebe, o svojich začiatkoch písania článkov, ktoré už píše približne 6 rokov. Nebolo to však vždy jednoduché, nakoľko jej články sa dotýkajú tém, ktoré v súčasnosti rozdeľujú spoločnosť rovnako u nás ako i vo svete.

Beseda, ktorá bola pre všetkých zúčastnených veľmi zaujímavá, sa v závere akosi spontánne prehupla v družnú diskusiu. Na moju obrovskú radosť ma Devana obdarovala jej vlastnou zbierkou básni, za čo jej zo srdca ďakujem.

Poďakovať sa však chcem aj v mene všetkých prítomných, pretože si nesmierne vážime nielen čas, ktorý si pre nás Ivetka našla, ale hlavne jej veľmi cenné a obohacujúce myšlienky a skúsenosti, ktoré sme medzi sebou zdieľali akosi úplne prirodzene...

Marcela Prusáková


Niekedy stačí iba... 

aby sme otvorili myseľ a pochopíme, že žiadne svetské vzdelanie nám nedá múdrosť, pokiaľ to, čo vieme, nebudeme používať v prospech spoločnosti na jej rozkvet a rozvoj...

aby sme otvorili svoje srdcia a pochopíme, že inteligencia nie je zárukou ľudskosti, pokým budeme len chladne kalkulovať a využívať ju len pre svoj prospech...

aby sme otvorili svoje duše a pochopíme, že tu nie sme sami, precitneme a spoznáme, kým sme a budeme vedieť, kým nechceme byť.

Niekedy stačí iba byť Človekom, skutočným Človekom...

Devana