Jánske posedenie.

23.01.2022

Dňa 27. 6. 2021 sme v príjemnom prostredí pod Furčou (Haniska pri Prešove) strávili s našimi priateľmi, milovníkmi ľudovej kultúry i slovanských tradícii, nádherné nedeľné popoludnie spojené s hrami, piesňami, tancom a opekačkou.

Svojou prítomnosťou nás poctil p. Miloš Zverina - zakladateľ slovanského spolku Slavica, ktorý spolu s našim členom p. Oskárom Cvengroschom viedli s prítomnými neformálne rozhovory o našich dejinách.

Nežnejším polovičkám a ich dcéram poodkryla silu ženského kruhu, tajomstvo vitia venčekov a iných jánskych zvykov a tradícií p. Mariana Kozlová.

Do povznesenej nálady nám spievali folklórne súbory Rozmarín Ličartovce a Dubovičanka, hrali inštrumentalisti p. Bednár, p. Zelinka i Šarišské národné divadlo Ľubovník Haniska pod vedením p. Evy Hrabkovej.

Ako sa na správny jánsky večer patrí, nesmela chýbať ani vatra. Okolo nej sa spievalo a tancovalo až do neskorých nočných hodín. Odchádzali sme s pocitom príjemne strávených chvíľ, plní zážitkov, vedomostí i skutočnej ľudskej vzájomnosti.

...a o tom to je - o priateľstve a súdržnosti všetkých ľudí dobrej vôle. Tešíme sa opäť o rok... aj na Vás :)