Brigáda na Furči.

23.01.2022

Pamätník Východoslovenského roľníckeho povstania je národná kultúrna pamiatka postavená v katastrálnom území obce Haniska (pri Prešove) na kopci Furča. Bol postavený v r. 1938 na pamiatku roľníckej vzbury, ktorá vypukla 19. júla 1831 v Haliči a zasiahla až 150 východoslovenských obcí. Viedli ju richtári a niekoľko chudobných zemanov. Spolu sa jej zúčastnilo okolo 40 000 vzbúrencov. Vzburu nakoniec vojsko potlačilo a 119 povstalcov popravilo.

Viac o tejto historickej udalosti sa dozviete viac aj v nasledujúcom dokumente.

Tento pamätník roľníckej vzbury je pre naše spoločenstvo symbolom odvahy našich predkov, túžby po slobode, spravodlivosti, lepšom živote, symbolom súdržnosti a jednoty, ale aj spomienkou ich veľkého utrpenia, ponižovania, chudoby, hladu, utlačovania a bezprávia, o ktorých sme si mysleli, že sú už navždy za nami...

Skláňame sa pred ich odvahou a statočnosťou, a preto, či je leto a či mráz, na toto pamätné miesto vždy radi prídeme, okolie poupratujeme, pokosíme, pohrabeme a vyčistíme od náletových drevín. Po dobre vykonanej práci si v družnej dabate napokon niečo opečieme, spolu si zahráme i zaspievame. Chvíle strávené s priateľmi a podobne zmýšľajúcimi ľuďmi sú pre nás všetkých balzamom na dušu v tomto zvrátenom svete.